Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

2 Yetişkin

Otel Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hepimiz tatil veya iş gereği şehir dışına çıktığımızda otellerde konaklama yapıyoruz. Peki kalacağımız oteli seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Otelin hangi özellikleri barındırıp barındırmadığını kontrol etmeliyiz? İşte bu yazımız bu soruların detaylıca cevaplarını sizlere sunuyor...

 

Temizlik ve Hijyen 
Bize göre temizlik ve hijyen konusu bir otel seçimi yaparken en önemli konuların başında gelmektedir. Kalacağımız otelin odalarının temiz ve genel hijyen kurallarına uygun olması başta konfor ve sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Odaların günlük olarak temizlenmesi, çarşaf, yatak ve nevresimlerin temiz olması, bunların rutin sıklıklarda değiştiriliyor olması bir otelde kalmaya karar verirken dikkat edilmesi gerekli özelliklerdendir. Ek olarak otelin oda haricinde koridor, restoran, bahçe ve asansör - merdivenlerinin de temiz olması otel ziyaretçilerini oldukça memnun eder. Otel personelinin kıyafetlerinin düzenli ve temiz olması da otel konukları için önemli olan bir diğer konudur.

Günümüzde korona virüsün de etkisiyle hijyen, bir konaklama yeri seçerken ana unsur haline gelmiştir. Otel seçimi yaparken korona virüs önlemlerinin alınıp alınmadığına ve alınan önlemlerin içeriğine dikkat edilmelidir. Otellerde özellikle şunlar önemlidir:

El ve beden temizliği virüsü önlemede en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle kalınacak otel odasında sabun ve girişte dezenfektan bulunması gerekmektedir.
Otel girişinde gerekli sağlık kontrolleri yapılmalıdır. HES kodu kontrolü yapılmalı ve ateşi yüksek olan bir misafir teste yönlendirilmelidir.
Otelin ortak alanlarında hem otel çalışanlarının hem de müşterilerin maske takması zorunlu tutulmalıdır.
Otel odanızda her bir misafirin konaklamasının başlamasından önce korona virüse karşı etkili dezenfektanlarla temizlik yapılmalı ve benzer şekilde otelin tümü düzenli olarak dezenfektanlı bir temizliğe tabi tutulmalıdır.
Sizden önceki kişilerden kalma her türlü alet ve eşyanın, siz odaya girmeden önce otel çalışanları tarafından alınmış olması gerekmektedir. Her türlü kişisel eşya risk oluşturabilmektedir.
Otelinizde yukarıdaki şartlar uygulanıyorsa hijyen bakımından bir sorun kalmamış demektir.

Konfor
Kalacağımız otelin başta odaları olmak üzere konforlu olması otel seçiminde oldukça önemli bir diğer unsurdur. Mobilya ve dekorunun yeni olması, kaliteli olarak kullanılmış olması bir oteli kaliteli gösteren unsurlardır. Yatakların kaliteli, ortopedik ve rahat uyumaya elverişli olması da konukların konforu için çok önemlidir. Odalarda klima bulunması otel tercihinde kritik bir detaydır. Özellikle yaz aylarında havalar çok sıcak iken herkes klimalı odalarda kalmayı tercih eder. Odalarda minibar ve televizyon bulunması misafirlerin boş vakitlerinde oldukça işine yarar. Bu yüzden iyi ve kaliteli oteller bu tip detayları müşterilerine sunarlar. Otel odalarının banyolarının kaliteli ve yeni bir dekora sahip olması otel müşterileri için bir diğer önemli unsurdur. Kaliteli duş, lavabo ve tuvaletler müşterilerin konforları için önem taşıyan unsurlardır.

Güleryüz
Otel çalışanlarının güleryüzlü olarak çalışması otel konukları için çok önemlidir. Güleryüzle karşılanmak, güleryüzlü çalışanlar tarafından servis yapılması müşterileri mutlu ve memnun eder. Özellikle tekrar aynı otelin konaklamada tercih edilmesi için güleryüzlü bir ekibe sahip olmak otel açısından oldukça önem teşkil eder. Otel müşterilerine her konuda iyi niyetle yardımcı olunması, bir eksiklik olduğunda hızlıca giderilmesi de otel misafirlerini mutlu eder.

İyi Servis
Oda ya da restoran içerisinde hızlı servis sunmak otel konukları için değerli bir unsurdur. Özellikle oda servisi yapan oteller müşterilerinin taleplerini hızlıca yerine getirmeye çalışırlar. Bu müşteri memnuniyeti için önemli bir kriterdir.

Oteller genellikle oda+kahvaltı konsepti ile çalışırlar. Yani otele ödediğiniz ücretin içerisinde konaklamaya ek olarak kahvaltı hizmeti de mevcuttur. (Kahvaltı konusunu otel rezervasyonu yaptırırken sormanızı öneririz) Güzel bir kahvaltı sunmak kadar, güzel bir kahvaltı servisi verebilmek oteller için çok değerlidir. Otelde müşteri memnuniyetini sağlayan önemli konulardan biri de sunulan kahvaltı ve servistir.

Açık büfe ya da serpme sunulan, çok çeşit ve kaliteli ürünler sunan oteller, müşteri memnuniyeti bakımından başarılı olurlar. Kahvaltı sürecinde taze çay sunmanın bile otele çok büyük bir artı değer kattığını söylemek mümkündür.

Güvenlik
Ziyaretçiler için otelin güvenliği en başta gelen kriterlerdendir. Otel dışında iken odaların güvenliğinin sağlanması, gece otelin genel güvenliğinin sağlanması, 7/24 personelin çalışması bir otelin güvenliği için başta gelen unsurlardır. İnsanlar kalacakları oteli seçerken otelin güvenli olması konusunu mutlaka değerlendirirler. Odalarında kasa hizmeti sunan oteller de mevcuttur. Eğer böyle bir ihtiyacınız var ise konuyu otel rezervasyonu yaptırırken araştırmalısınız.

Konum
Merkezi konumda bulunan bir otelde konaklamanız orada bulunduğunuz sürece size bazı kolaylıklar sağlar. Alışveriş merkezleri, marketler, restoran ya da kafelere yakın oteller insanlar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Ek olarak gideceğiniz yerlere daha kısa sürede ve kolay ulaşabilmek merkezi konumdaki otellere olan talebi arttırmaktadır.

Tatil yapılacak veya yalnızca konaklanılacak olan otelin müşterinin ihtiyacı olan konumda olması önemlidir. Örneğin denize girmek istiyorsanız denize yakın bir konumda bulunan otelleri tercih edersiniz. Bu açıdan oteller özellikle denize, tarihi yerlere ve şehir merkezlerine yakınlıklarına göre de fiyatlandırmaya tabi tutulur.

Restoran
Restoranı bulunan oteller müşterileri için daha ilgi çekici olabilir. Kolayca birşeyler atıştırmak, içmek için ziyaretçiler restoranı olan otellere yönelebilirler. Elbetteki restoranın kalitesi, ücretlendirme politikası da bu konunun ayrı bir unsurudur. Lezzetli yemekler sunan, rahat ve güzel bir ortam sağlayan ve makul fiyatlar sunan otel restoranları müşterileri için artı bir puana sahip olurlar.

Bazı otellerde restoran bulunmasa dahi bu bir sorun değildir. Özellikle bir yerleşkenin merkezinde veya kalabalığa hitap eden bölümlerinde bulunan otellerin yakınlarında hem restoranlar hem de kafe, bar ve eğlence yerleri bulunmaktadır. Bu açıdan otelinizi seçerken restoran bulundurup bulundurmamasına ve yakın çevresine dikkat edilmelidir.

Yakın Çevredeki Etkinlikler
Otelinizin merkezi konumda olması, katılmak istediğiniz etkinlikler açısından avantaj sağlayacaktır. Özellikle yakın çevrede görmek istediğiniz müzeler, belki bir söyleşi, takip ettiğiniz bir yazarın etkinliği gibi katılımlarınızın için planladığınız bir seyahatte, etkinlerin konaklamanızla mesafesinin yakın olması daha keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

Otele Özel Konsept ve Olanaklar
Birçok otelde özel konseptler bulunmaktadır. Konseptli otelinizi kendinize uygun şekilde seçmeniz daha keyifli vakit geçirmenizde etkili olacaktır. Bir otel sizi geçmişin en doğal anlarına götürebilirken bir otel de vahşi batı kültürünün savaş alanlarına götürebilir. Sessiz sakin ve doğayla içiçe bir tatil yapmak,bu arada dinlenirken keyifli vakit geçirmek istiyorsanız merkezi konumda bulunan butik otelleri tercih edebilirsiniz. Hem evinizde gibi rahat eder, hem de yakın çevrede yeni bilgiler edinebilirsiniz.

Otelin Çocuklu Ailelere de Yönelik Olması
Bu konuda önemli olan sizin ailenizdir. Eğer çocuklu bir aileye sahipseniz tatilinizin en güvenli ve en eğlenceli şekilde geçmesi için çocuklarınızla birlikte rahat edebileceğimiz bir otelde tatilinizi geçirmeniz gerekmektedir. Güzel bir bahçesi olan bir butik otelde çocuklarınız keyifle vakit geçirirken siz de dinlenme imkanı bulursunuz.

Wifi Bağlantısı
Teknoloji ve internet çağında yaşadığımız da düşünülürse ücretsiz wifi bağlantısı sağlayan bir otelde kalmak birçok kişi için oldukça önemlidir. Otelinizi seçerken wifi bağlantısı olup olmadığını öğrenip buna göre davranmak bir sürprizle karşılaşmanızı büyük ölçüde engeller.

Yorumlar ve Değerlendirmeler
Artık her bilgiye 7/24 internet üzerinden ulaşabilmekteyiz. Otel araştıran kişilerde internet üzerinden otel karşılaştırması yaparak kararlarını kesinleştirirler. İyi ve kaliteli hizmet sunan oteller aldıkları iyi yorumlar ile öne çıkar ve daha önce o otelde kalmamış, ilk defa konaklama yapacak kişiler için en önemli referans olurlar. Özetle seyahat edeceğiniz şehirde otel araştırması yapıyorsanız internet üzerinden seçtiğiniz oteller için daha önceden yapılmış tüm yorum ve değerlendirmeleri kolayca bulabilirsiniz. Bu yorumlarda öne çıkan oteli arayarak ya da bir form doldurarak aklınızda kalan soruları da sormaktan çekinmemelisiniz.